informacje z tematu: Gliwice | portalsamorzadowy.pl
Informacje z tematu: Gliwice publikowane w serwisie portalsamorzadowy.pl

 • Prezydenci miast wystawią państwu rachunek za wybory?
  Choć komisje wyborcze zakończyły już liczenie głosów, to w urzędach gmin i miast wielkie liczenie nadal trwa. Urzędnicy liczą, ile faktycznie kosztowała organizacja wyborów samorządowych. Część zapewnia, że nie dołożyła do tego z budżetu miasta ani złotówki. Niektórzy już jednak zdążyli zapowiedzieć, że „wystawią rachunek” za wybory.

 • Trwa wyborcza walka o śląskie miasta. Gdzie szanse ma jeszcze PiS a gdzie PO?
  Wprawdzie Prawo i Sprawiedliwość wygrało bój o sejmik województwa śląskiego, ale nie oznacza to samodzielnych rządów w regionie. Sukces PiS nie przełożył się też na wyniki głosowania w dużych miastach, co pokazują wyniki wyborów w pierwszej turze. Tu największe emocje dopiero przed nami. Czy do niedzieli kandydaci partii rządzącej przekonają pozostałe miasta aglomeracji śląskiej? Gdzie jeszcze PiS ma szansę na zdobycie władzy?

 • Tobiszowska, Kuczyńska-Budka, Mularczyk czy Żalek. Żony polityków obecne w samorządzie
  Dominika Kalisz, żona Ryszarda Kalisza, Katarzyna Kuczyńska-Budka, żona Borysa Budki, posła Platformy Obywatelskiej czy Justyna Żalek, żona należącego do Porozumienia Jacka Żalka. To kilka pań, które spróbowało sił w tegorocznych wyborach samorządowych. Czy wyjdą zza pleców swoich mężów?

 • Oni wygrali wybory z rekordowym poparciem
  Zawsze z mocnym poparciem w 2010 r. prawie 90 proc., a 4 lata temu blisko 80 proc. wybory wygrał w Gdyni Wojciech Szczurek. W tym roku także pokonał rywali w I turze, ale z poparciem na poziomie 55 proc. Są jednak tacy, którzy 21 października dosłownie zmiażdżyli konkurencję.

 • Polski pomysł na walkę ze smogiem robi furorę za granicą
  15 października na ulice Katowic wyjechał nietypowy tramwaj wypełniony roślinami i śpiewem ptaków. Oryginalny pomysł samorządu na walkę ze smogiem i uświadomienie mieszkańców w tym zakresie dostrzeżono poza granicami Polski. O akcji #ZatrzymajSMOG napisał prestiżowy The Economist .

 • Gliwice: Kolejna próba wwozu odpadów do miasta
  Policja nie dopuściła do nielegalnego pozbycia się toksycznych śmieci. Ciężarówka, przewożąca niebezpieczne odpady, przyjechała z rejonu Krakowa do Gliwic, gdzie ładunek miał zostać wysypany.

 • Kto zapłaci „Janosikowe”, a kto je dostanie? Oto kwoty subwencji na rok 2019
  Ministerstwo Finansów podało planowane na 2019 r. roczne kwoty subwencji, wpłat i udziałów w PIT dla poszczególnych gmin, powiatów i województw.

 • Prezes Związku Miast Polskich okazał się bezwzględny. Najlepszy radny w Polsce na aucie
  O niespodziewanym zakończeniu kariery radnego, zaletach bezpartyjności w samorządzie i życiu po 12 latach w radzie miasta rozmawiamy z Janem Pająkiem, wieloletnim radnym miejskim Gliwic i zwycięzcą organizowanego przez redakcję PortalSamorządowy.pl plebiscytu Samorządowiec Roku 2018 w kategorii „radni miejscy”.

 • Miejski PEC podnosi ceny za ogrzewanie. Magistrat: To decyzja URE
  Od 1 października obowiązuje nowa taryfa cenowa za ciepło dostarczane przez gliwicki PEC. Miejska spółka poinformowała o tym na początku września.

 • Mieszkańcy mówią nie testom telekomów
  Rozpoczęły się testy technologii 5G w Gliwicach. Część mieszkańców obawia się negatywnego wpływu, jaki instalacja gęstej sieci nadajników może mieć na ich zdrowie i życie.