informacje z tematu: Gliwice | portalsamorzadowy.pl
Informacje z tematu: Gliwice publikowane w serwisie portalsamorzadowy.pl

 • Opłaty za odholowanie. Prokuratorzy badają uchwały samorządów
  Prokuratorzy podejmują skuteczne działania w zaskarżaniu aktów prawa miejscowego - uchwał dotyczących ustalenia wysokości opłat za usuwanie pojazdów z dróg publicznych, stref zamieszkania, stref ruchu i za przechowywanie tych pojazdów na koszt właścicieli.

 • Testy sieci 5G w Gliwicach niebezpieczne dla zdrowia? Operator uspokaja
  O testach technologii 5G w Gliwicach, urzędnicy dowiedzieli się dopiero po fakcie – wynika z korespondencji Magistratu z radnymi. Orange Polska zapewnia jednak, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem.

 • Budżet obywatelski na nowych zasadach. Prezydent wyręczył radnych?
  Chociaż to Rada Miasta miała ustalać zasady Budżetu Obywatelskiego na kolejny rok, zrobił to jednak prezydent miasta. Nowe zarządzenia m.in. wykluczają spółdzielnie z możliwości realizacji zadań na ich terenie.

 • Jak powstanie obwodnica Gliwic? W kilku etapach, ale na niektóre odcinki jeszcze poczekamy
  To jedna z najdłużej trwających inwestycji drogowych w Gliwicach. Stworzenie pierścienia otaczającego miasto miało zająć kilka lat, ale o budowie obwodnicy słyszymy już od ponad dekady. Inwestycja ma być gotowa we wrześniu 2020 roku.

 • Wśród ofiar katastrofy w Karwinie górnicy m.in. z Jastrzębia- Zdroju, Cieszyna, Gliwic, Mysłowic
  Wśród ofiar katastrofy górniczej w kopalni w Karwinie są polscy górnicy z Jastrzębia- Zdroju. Poinformowała o tym prezydent miasta Anna Hetman. Wiadomo, że zginęli też mieszkańcy  Cieszyna, Goleszowa, Zabrza, Chałupek, Gliwic i Mysłowic.  Wyrazy współczucia złożył burmistrz Karwiny, Jan Wolf.

 • Prezydenci zyskują sojuszników w sprawie swych zarobków?
  Rada miasta Rzeszowa obniżyła wynagrodzenie prezydentowi Tadeuszowi Ferencowi. Zrobiła więc to, czego nie chciała zrobić kilka miesięcy temu. Zarazem jednak poparła wniosek radnych z Gliwic, którzy zadecydowali o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego znowelizowanych przepisów dotyczących wynagradzania pracowników samorządowych.

 • Smart cities w transporcie drogowym receptą na korki i smog?
  Coraz większy udział w emisji CO2 ma w Polsce transport drogowy. Rośnie też jego udział w emisji pyłów, ołowiu czy tlenków azotu. To stwarza realne wyzwanie, z którym muszą się zmierzyć zarządzający miastami. Odpowiedzią na ten stan rzeczy może być wdrożenie inteligentnych rozwiązań transportowych.

 • Axell Logistics inwestuje w Gliwicach
  Grupa Axell, holenderski operator logistyczny, wynajęła 5 000 m kw. powierzchni magazynowej w Segro Logistics Park Gliwice. - Wybraliśmy Segro Logistics Park Gliwice, ponieważ chcemy rozwijać się na Śląsku, zaś park ten daje możliwość dalszej ekspansji - mówi Remigiusz Gumowski, Dyrektor Zarządzający Axell Logistics.

 • Śląskie wodociągi odpowiadają Magdzie Gessler: Nasza woda nie jest zatruta
  Gliwickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji z oburzeniem zareagowało na słowa Magdy Gessler, gwiazdy jednego z programów kulinarnych. Wodociągom nie spodobały się jej słowa, że woda w Gliwicach jest zatruta arsenem.

 • Miasto idzie do Trybunału ws. wynagradzania pracowników samorządowych
  Tak daleka ingerencja w uprawnienia JST, dotyczące kształtowania wynagrodzeń prezydenta, może skutkować zaburzeniem samodzielności JST, w tym również w dziedzinie chronionej Konstytucją samodzielności finansowej – napisali radni z Gliwic w uchwale o złożeniu wniosku do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zasadności obniżenia zarobków pracowników samorządów.