informacje z tematu: Gliwice | portalsamorzadowy.pl
Informacje z tematu: Gliwice publikowane w serwisie portalsamorzadowy.pl

 • Janosikowe do zmiany? Dochód gminy nie może być jedynym kryterium
  Związek Miast Polskich będzie zabiegać o zmianę algorytmu naliczania „janosikowego”. Podczas odbywającego się w Bytomiu posiedzenia zarządu związku zapowiedział to jego prezes Zygmunt Frankiewicz. Jak dodał, przy naliczaniu „janosikowego” powinno się – poza samymi dochodami gmin – uwzględniać jeszcze inne parametry związane z ich finansami.

 • Strefy czystego powietrza w miastach to idée fixe?
  Ustawa o elektromobilności nie ułatwi walki ze smogiem w polskich miast. Dlaczego? Bo jest zbyt restrykcyjna i samorządy nie będą zainteresowane korzystaniem z jej zapisów. Taki wniosek płynie z oceny Najwyższej Izby Kontroli.

 • 350 nowych miejsc pracy w gliwickiej KSSE
  Firma Johnson Matthey rozpoczęła we wtorek budowę nowego zakładu produkcyjnego na terenie gliwickiej strefy ekonomicznej. Obiekt ma być gotowy w połowie 2019 roku.

 • Najsłynniejszy fotoradar w Polsce zamontowany. Samorządowcy kibicują drogowcom
  Od kilku dni kierowcy podróżujący śląskimi odcinkami dwóch autostrad muszą się liczyć z nieprzyjemnymi konsekwencjami zbyt ciężkiej nogi. Na zjeździe z autostrady A1 na A4 na węźle Sośnica pod Gliwicami stanął fotoradar. To pierwsze takie urządzenie przy tego typu drodze, ale nie ostatnie, co cieszy niektóre samorządy.

 • Oto najbogatsze i najbiedniejsze samorządy w Polsce
  Czasopismo Wspólnota opublikowało ranking Bogactwo Samorządów. Ranking dochodów JST za rok 2017 . W czołówkach poszczególnych kategorii zaszły niewielkie zmiany. Ciekawie za to zrobiło się w woj. opolskim. Z 16. pozycji wśród gmin wiejskich Dobrzeń Wielki spadł na 1537 miejsce, stając się jedną z najbiedniejszych gmin w Polsce. To efekt przejęcia części terenu gminy przez miasto Opole. Ostatnie miejsce zajęła gmina Komprachcice, której również odebrano część terenów.

 • Do realizacji projektu z BO wystarczy jeden głos? W Gliwicach tak
  Wyniki gliwickiego Budżetu Obywatelskiego zawsze wywołują sporo emocji. Nie inaczej jest w tym roku. Wątpliwości mogło wzbudzić m.in. kierowanie do realizacji zadań, które zdobyły śladową liczbę głosów.

 • Dochody z PIT idą w setki milionów. Ale tylko w nielicznych gminach
  Ministerstwo Finansów opublikowało informację o kwotach tegorocznej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego na dzień 30 czerwca i środkach przekazanych na rachunki JST za dwa kwartały 2018 r.

 • Tak ma wyglądać gliwickie Centrum Przesiadkowe
  Jest już wstępny projekt gliwickiego Centrum Przesiadkowego, które ma powstać w pobliżu dworca PKP między ul. Toszecką a Tarnogórską. Wygląd obiektu i zagospodarowanie terenu wokół dworca odbiegają jednak od tych zaprezentowanych i konsultowanych z mieszkańcami w 2016 roku.

 • Regionalna partia przedstawia listę liderów list do sejmiku
  Śląska Partia Regionalna w wyborach do Sejmiku Województwa Śląskiego stawia na doświadczonych samorządowców, pracowników naukowych i przedsiębiorców.

 • Oto ceny za wodę i ścieki w 30 największych miastach Polski
  Najwięcej za wodę i ścieki płacą mieszkańcy Dąbrowy Górniczej, Zabrza i Rybnika, najmniej – Białegostoku, Lublina i Torunia. Tak wynika z dokonanego przez nas przeglądu taryf w 30 największych miastach Polski. W dolnej połowie stawki plasuje się Warszawa. Jej prezydent, Hanna Gronkiewicz-Waltz, w liście do mieszkańców właśnie pochwaliła obniżką cen i namawia warszawiaków, by zamiast kupować wodę w plastikowych butelkach, zaczęli ją pić prostu z kranu.